Kısır Döngü! REKLAM KÖRLÜĞÜ

Kısır Döngü! REKLAM KÖRLÜĞÜ

Markaların tanıtım faaliyetleri için geliştirdikleri reklamları en kolay ve en hızlı şekilde müşteriye ulaştırabildikleri dijital pazarda gün geçtikçe gördüğümüz reklam sayısı artıyor.

Pazarda özellikle banner reklamları yaygın olsa da bu reklamların tıklanma oranları istenilen verimi karşılamıyor. Bu reklam fazlalığı sebebiyle müşteriler tarafından, reklam kavramına karşı antipati duyulmaya başlandığı gibi müşteri tarafından artık banner reklamları görmezden geliniyor.

Reklam Körlüğü Nedir?

Reklamı geç butonun çok sık kullanıldığı dijital pazarda bu sebeple “reklam körlüğü” kavramı ile tanışıyoruz. Reklam körlüğü müşterinin web sitelerindeki reklamları görmezden gelmesidir. Aşırı reklam karmaşasından dolayı müşteri tarafından antipati kazanan reklamlar, artık müşterinin ilgisini çekmiyor. Reklam körlüğü de tam burada başlıyor. Müşteri reklama karşı duyarsızlaşarak reklamı göz

ardı ediyor. Bu da reklam körlüğünün ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Reklam körlüğüne sebep olan reklamların özellikleri;

- Reklam bombardımanı

- Zihni yoran belli bir odak noktası olmayan karmaşık reklamlar

- Reklamın site üzerinde yanlış konumlandırılması alakasız içeriklerle birlikte sunulması

- Reklamın müşteriyi şaşırtmaması

İyi bir reklam için sade ve etkili bir tasarım, mesaj odaklı ve müşteriyi istenen hareket eylemine geçirecek ifadeler yer almalı. Ama hazırlanan reklam her ne kadar sade ve etkili bir tasarım olsa da hedef kitlenin yanlış seçildiği bir reklamda, müşteri reklam ile duygusal bir bağ kuramadığı için reklama karşı duyarsızlaşma oluşuyor. Bu duyarsızlaşmayı engellemek için reklamın hedef kitlesinin belirlenme sürecinde yaş grubu, cinsiyet, ilgi alanı, ekonomik durum, eğitim durumuna dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda reklam körlüğü yaratmaması için reklamın, potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarına odaklanması gerekiyor.

Reklam Körlüğü Nasıl Engellenir?

Reklam körlüğünü engellemek için;

- Basit, etkili ve merak uyandıran bir reklam tasarımı geliştirilmeli,

- Hedef kitlesi belirlenmiş yerel reklam çıkışları yapılmalı,

- Viral içerikli reklamlar oluşturulmalı,

- Sosyal medya kanallarını (facebook, twitter, instagram vb.)doğru kullanarak yaşayan dünyayı takip eden sosyal reklamlar seçilmeli,

- Sosyal medyada markayla ilgili influencer ile birlikte çalışılmalı,

- Reklam entegrasyonu sağlayarak müşterinin incelediği içeriklere ilgili reklamlar müşteriye gösterilmeli,

Reklam, Reklam körlüğünü mutlaka önlemeli; reklamın istenilen sonucu vermesini sağlayabilmeli; aynı zamanda müşterilerde, markanın reklamlarına karşı itici değil çekici bir algı oluşturmalıdır.

Unutulmaması gereken önemli bir detay da iyi bir reklamın doğru hedef kitleyi sarsması ve akılda kalıcı olması gerektiğidir.

 

PAZARLAMA TÜRKİYE