Naylon Poşete DUR diyelim!

Naylon Poşete DUR diyelim!

Her yerde karşımıza çıkan naylon poşetler nedir ve nasıl elde edilir? Gelin hep birlikte bilgilerimizi tazeleyelim.

*Naylon poşetler atık plastik malzemelerin ikincil kullanımından ve Petrol türevinden olan polietilen malzemelerden üretilen bir malzemedir.

*Yağmura,  çamura, güneşe ve her türlü doğa şartlarına karşı oldukça dayanıklı bir özelliğe sahiptir. Onun için maalesef % 99’u doğada kalırken sadece % 1’i geri dönüştürülebiliyor!!!  Türkiye’de bile kişi başına yılda ortalama 400 adet naylon torba tüketimi varsa, Dünya’daki tüketimini hiç düşündünüz mü?

*1970’lerin başından beri hayatımızda olan ve dünyamızı kirleten bu malzemeye DUR demenin vakti gelmedi mi? Ucuz olması; çocuklarımıza, canlılara ve en önemlisi doğaya verdiği zararları örtmeye yeterli mi?  İhtiyaçlarımızın artışıyla beraber torba tüketimindeki artışı da düşünürsek, her yıl Dünya’nın sonunu daha da hızlandırmıyoruz mu?

*Çöpe atarak gözümüzün önünden yok olması demek naylon torbanın ortadan kalkması demek mi sizce? Halbuki doğada yok olma süresi ortalama 1000 yılı bulurken, hangi canlının nefessiz kalmasına sebep oluyoruz? Ortalama kullanım süresi 12-15 dakikanın karşılığı bu mu olmalı?

NEDEN BU KADAR TEHLİKELİ?

*Pasifik okyanusu’ n da çoğunlukla plastiklerden oluşan çöp adası olduğunu, karaya vuran dev bir ispermeçet balinasının midesinden 22 kilo plastik atık çıktığını ve ölüm sebebi olduğunu kimler biliyor?

*Plastik poşetlerin, rüzgarın etkisiyle doğada son bulan hayatları asıl o zaman başlıyor, ama YOK ETME odaklı olarak. Ağaçlarda takılı kalan poşetler kaç kuşu, yağmur ve çamurun etkisiyle toprak üzerinde kalan poşetlerin altında kalan kaç canlının, su kaynaklarındaki akıntıyla beraber okyanusa kadar uzanan yolculuğunda kaç canlıyı yok ettiğine ve okyanustaki kaç balığın midesine girdikten sonra ki öldürücü etkilerini düşünürsek, ne kadar tehlikeli olduğunun da farkına varabiliriz.

Tüm bunları düşünürsek, ne kadar az naylon ve plastik kullanırsak o kadar doğayı az kirletmiş oluruz. Çocuklarımıza, canlılara ve doğaya temiz bir çevre ve gelecek bırakmak için el ele vermeliyiz.

Kaynak : Science Dump